Георг Фридрих Хендел и неговата инструментална музика
- АЛЕКСАНДЪР МИТЕВ
- Apr 10, 2015
- 2 min read
Автор : Александър Митев

Кой е Георг Фридрих Хендел?
Георг Фридрих Хендел е композитор, представител на творците от бароковата епоха.Често барока като термин не представя определен стил и направление в изкуството.Свързва се с усещанията на хората за разкош и великолепие.В този период творят много композитори- А.Вивалди, А.Скарлати, Д.Телеман, Х.Пърсел,Й.С.Бах и др..
Георг Фридрих Хендел се налага в музикалното и обществено пространство чрез творчеството си и силната си вътрешна посока, както и нюх към самопродуцирането и бизнеса в изкуството.Той е от малкото композитори,които продават своето творчество в различни европейски държави.Животът му е свързан с много благополучия и спадове,но това не го сломява.Той е изкусен познавач на музикалните жанрове и стилове,както и блестящ клавирен импровизатор.Композиторът е почитател на творчеството на Димитрих Букстехуде (немско-датски органист и композитор,чиято музика се включва в традиционния репертоар за орган и често бива изпълнявана в църквите и до днес) ,което оказва голямо влияние и в творчеството му. Музиката на Букстехуде влияе върху творчеството на европейската музика през бароковия период,включително и на Й.С.Бах.Хендел се почита,като национален композитор на Англия.
Автор е на над 40 опери,оратории („Саул”- 1738/1739г;”Израил в Египет”-1738/1739г.;”Месия”- 1742г.;”Самсон”-1743г.;”Йосиф”-1743г.; ”Иуда Макавей”-1746г. и др.),concerti grossi,концерти за орган и оркестър ,сюити за пиано,оркестрови сюити и др.
Инструменталната музика и стил на Хендел-характеристика:
Хендел притежава обширно инструментално музикално-композиторско
творчество-сюити, сонати, триосонати,клавирни пиеси,концерти и т.н..
Георг Фридрих Хендел прекарва част от творческия си път в Италия,в двора във Флоренция. Запознат и започнал да живее с културните особености на италианския двор и възприятия,Георг Фридрих Хендел се прочува с импровизациите си на орган и клавесин.В Рим той се запознава с инструменталната музика и актуалния за времето си живопис.Хендел притежава богата колекция от картини. Хенделовият инструментален стил е изключително разнообразен.
Композиторът набляга на нуждата от използването на инструменти,чиято популярност намалява-например гамба (теорба),както и виолата.Присъща за инструменталната музика на Г.Ф.Хендел е спонтанността и свободата,без усещане за идеите на контрапунктика.Притежава цялостност на изказа и усещане за ирационална и капризна музика.Хендел,повлиян от френската увертюра като форма и стил ,той я прилага в концерти (напр. Концерт номер 5) . В творчеството си Хендел търси вокалния характер на темите в своите инструментални произведения,но се въздържа в изказа си.Използва изразителни и гъвкави линии,подходящи интервали и служи добре с хроматиката.Използва богат набор от стилове за своите сюити-например: лютнев стил,perpetuum mobile,богато и орнаментирано adagio,хомофонно presto,фугирано allegro и много други.Георг Фридрих Хендел е невероятен органист и импровизатор,магнетичен и завладяващ публиката.
По-голямата част от органовите концерти на Хендел са в 4 части,а не в 3,както е било характерно по това време.Няма схема по която да бъдат изпълнявани бързите и бавните части в концертите му.Запазени са оригинали на ноти,върху които той е нанасял местата, където трябва да импровизира органиста. Известни са 6 concerti grossi op.3 и 12 concerti grossi op.6,които притежават качествата на свободата и фантазията на композитора при тяхното написване.Наблюдава се отново контраста като предпочитан начин за въздействие от автора .”Музика за фойерверк” е оркестрова сюита, написана по повод народния празник по случай сключването на Ахенския мир в Лондон. „Музика за водата” е оркестрова сюита,написана за разходките на Георг I по река Темза.Произведението е с увеличена група духови инструменти.
Comments