ОБИЧАИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОР -
средство за опазване на националното съзнание
АВТОР : АЛЕКСАНДЪР МИТЕВ
Народните обичаи са част от културата на нацията и бита й, съществуващи от древни времена. Това твърдение в основата си представлява запазени действия в съвремието, останали като културно наследство от предишни поколения, които са изпълнявали и налагали в живота си. Обичаите са част от културата на един народ, респективно неговото национално лице, а опазването им е въпрос на национално самосъзнание. Обичаите се проявяват като явление в многопосочни проявления, които зависят от развитието на народа през годините. Може да се каже, че обичаите служат за организация на човешките взаимоотношения в структурата на естествено-развиващото се общество и приобщаването на групи от младите поколения подрастващи към по-възрастните с цел тяхното приобщаване и поемане на отговорност и права. Обществата с традиционна и организационна култура, притежават еднаквост в действията си, което им осигурява цялостност,единност и устойчивост в контрола на социалното поведение. Редовната повтаряемост в изпълнението на обичай в рамките на едно поколение затвърждава обичая и го превръща в постоянен процес. В основата на обичая се корени изпълнението, посредстом колективна организираност на маса от хора, които са заедно в бита си, трудовата заетост и социалното общуване, човешка обединеност. Това се наблюдава особено в селата, където хората живеят гъсто-населено, а организацията им като процес на всекидневните им действия служи за постигане на сходни резултати. Социално-етническите общности се отличават една от друга, чрез стереотип (системата от навиците и поведението), а традицията е подчинена на стереотипи. Всяка общност може да бъде разпозната, посредством различието в начина на живот, материалният и социалният статус на групата.
Традицията съществува като форма в неизменен вид и точно определени граници и се създава чрез масово, задължително повтаряне на шаблонни колективни действия. Опитът на по-възрастните се предава на по-младите с цел съхранение на стереотипите, част от които са обичаите. Обичаите имат съдържание и послание. Те не могат да се извършват като действие без повод. Като действия, които са част от духовно-практическата дейност, обичаите притежават социална психика. Като конкретна проява, обичаят има съдържание, което прави връзка между психиката на човека и общонародната психика в рамките на съответното общество.
Обичаите и обредите са част от културата и средство за предаване на културни ценности, както и духовно-практическа дейност на народите. Те ни предоставят възможност да проследим хронологичният им път , ракриват функциите на социалните групи и техните знания.

ЗА РОЛЯТА НА ИСТОРИЧЕСКИТЕ ТАНЦИ В КАРИЕРАТА НА
ОПЕРНИЯ ПЕВЕЦ ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА УЧЕНИКА
АВТОР : МОРИЕЛ ГЕОРГИЕВА
Преглед и разсъждения за музикално-сценичните техники
Каква е ролята на историческите танци в кариерата на оперния певец? За да дам най-точният отговор на този въпрос, ще разгледам по отделно значението на основните понятия тук, а именно кои са историческите танци, какво е да си оперен певец и какво е нужно за успешната му кариера.

Историческите танци са битовите танци. От момента на възникването си битовият танц е тясно свързан със сценичната практика. Малко са танците от 16-17 век, които не са се изпълнявали по сценичните площадки. Някои от тях, за няколко десетилетия са се задържали в професионалния театър. Много от танците изчезвали от балните зали /Сарабанда, Романеска, Шакон и др./ и се пренасяли на сцената. Битовите танци заемат важна драматургична роля в големите музикално-сценични форми-опера, оперета, балет. В операта може да бъде композирана хореография върху съответен танцувален момент, а може и да остане като чисто инструментално изпълнение. Като изкуството на танца /най-вече балетното изкуство/ в тези мащабни жанрове бива представяно от строго специализирани в областта професионалисти, тъй ка то физическата постановка, както и всички видове движения и позиции изискват специфична структура и гъвкост на тялото, които не всички притежаваме. Що се отнася до певеца, неговият занаят не изисква по-малко концентрация и усилия. Техниката на дишане и вокално звукоизвличане /овладяна висока позиция на звука/ е тясно свързана с физическото и психическо състояние на певеца и положението, в което се намира /изправено, полулегнало, легнало, положение на седящ и др./. На сцената за оперния певец е изключително важно пластичността на неговото тяло за изиграването на дадени роли и изграждането на художественият образ. Изпълнението на различните номера от оперните певци /солови арии и речитативи, дуети, триа и т.н./ е съпроводено с танц само в специфични моменти, често с целта да се подчертаят характеристиките на даден персонаж, като всичко зависи от режисьора и неговата интерпретация на творбата. Личното ми наблюдение по тази проблематика е, че в съвременните оперни постановки силно драматургично въздействие се постига най-често чрез сложни каскади, изпълнявани от певците /като пеене във въздуха, използване на специални съоръжения и т.н./, чрез високо вокално и актьорско майсторство.
Като пример за подчертаване характерните черти и позиции на героите чрез танц ще дам балната сцена от операта „Евгени Онегин“ на Чайковски, в която става конфликтната кулминация на действието между главните персонажи, също и валса от „Наздравицата“ из „Травиата“ от Верди, битовият /народен/ танц на цар Дадон пред Шимахамската царица из операта „Златното петле“ от Римски-Корсаков, а „Саломè“ на Щраус е известна навсякъде с „Танца на седемте воала“ /ориенталските танци, които танцува Саломè/. Ако желае изграждането на успешна кариера, оперният певец трябва да бъде с ковкостта и мекотата на златото и да работи всестранно върху себе си, но във всички описани по-горе примери, певецът не танцува както заобикалящите го професионални балетни танцьори. Съответно усвояването на историческите танци от оперните певци е главно с цел създаването на обогатена музикално-изпълнителска /и физическа/ култура, чувство за изящност на движенията и повече гъвкавост на тялото, но всичко трябва да бъде съобразено с индивидуалните физически специфики и възможности, за да не пречи на спокойното развитие и работа върху гласовия апарат и емоционалното състояние на изпълнителя, от което зависи качественото представяне на художествената идея и постигането на драматургичната цел.